Ako sme už informovali v predchádzajúcom článku na bulvári sa vyznačili nové cyklopruhy. Celkovo bolo vyznačených 1,2 km nových jedmosmerných cyklopruhov. Oficiálne bola táto cyklotrasa otvorená primátorom Žiliny Igorom Chomom dnes o 10:00.

 

Samotné pruhy boli vyznačené hlavne ako odpoveď na neúnosné parkovanie automobilov na chodníkoch, ktoré sú veľmi široké. Nové cyklopruhy tým síce zabránili väčšiemu záberu plochy pre parkujúce autá, ale na strane druhej, umožnia legálne parkovanie na vymedzenom priestore chodníka. Ďalšou z výhod je to, že sa oficiálne umožnilo cyklistom využívať priestor chodníka “vo svoj prospech”. Mimochodom bolo to aj vidieť, keď sa cyklisti rýchlo zorientovali a usmernili v rámci nových cyklopruhov. Avšak nie všetci cyklisti pochopili, že ide o jednosmerné cyklopruhy a veselo ich využívali aj v protismere.

 

Tu by možno stálo za úvahu vybudovanie obojsmerných cyklistických pásov, ktoré by umožnili cyklistom obojsmerné využívanie na každej strane bulváru, aj keď v niektorých úsekoch by to bolo problematické. Určite z pohľadu cyklistov bolo nutné riešiť tento úsek, avšak je otázne, či úplne takýmto spôsobom. Pri pracovnom stretnutí pred 2 rokmi padol návrh riešiť cyklopruhy v rámci pozemnej komunikácie. No zvolil sa takýto variant, ktorý má hlavne reštrikčnú funkciu pre autá parkujúce na chodníkoch. Ďalšou z noviniek je fakt, že popri cyklopruhoch boli umiestnené cyklostojany s odpadkovým košom uprostred. Tu opäť musím poznamenať, cyklostojany áno, ale nie takéto, ktoré nie sú úplne vhodné z hľadiska bezpečnosti a určite nie sú ani vhodné pre všetky typy bicyklov. Nuž čo, aspoň aký taký mestský mobiliár.

Samotnému vyznačeniu cyklopruhov ešte predchádzalo presunutie reklamných citylightov, ktoré boli postavené práve v trase cyklopruhov.

 

No a samotné cyklopruhy. V smere od sídliska Hliny cyklopruhy začínajú zo spoločného cyklistického pásu.

 

Tu sa asi stroje vyhýbali stĺpiku:-)

Krátke zhodnotenie

Pozitíva:

 • legálne umožnenie cyklistom využívať chodník – vyznačenie cyklopruhov
 • smerové oddelenie od chodcov
 • zabránenie parkovaniu na chodníku vo väčšej miere
 • umiestnenie cyklostojanov popri cyklopruhoch

Negatíva:

 • miestami nevhodné osadenie značiek, akoby značka “cestička pre cyklistov” označovala celý chodník (nie sme proti:-))
 • zlá voľba cyklostojanov
 • legálne umožnenie parkovania na chodníku v obmedzenej miere

Celkové zhodnotenie: No “dobre” 🙂

Ako sa Vám jazdí po cyklopruhoch na Bulvári? Využívate ich?

Dnes oficiálne otvorili úsek cyklotrasy na bulvári
Tagy:

2 názory na “Dnes oficiálne otvorili úsek cyklotrasy na bulvári

 • 15. februára 2013 o 0:21
  Permalink

  jedno z najhorsich a najzbytocnejsich rieseni ake som v europskych mestach videl.. nicit chodniky farebnymi pruzkami v miestach kde nikdy nebol problem s jazdou na bicykli. absolutne neucelne a neesteticky rozmiestnene kvetinace a lavicky uprostred chodnika.. toto nepomaha rozvoju cyklistiky, je to len nesystemove vyhadzovanie penazi, kusok politickeho marketingu a hyzdenie mesta.

  Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *