Minulý rok iniciovalo OZ MULICA riešenie aktuálne nelegálneho, no častého prechodu železničnej trate v Budatíne na Starej Hradskej, na okraji areálu Budatínskeho hradu, a to hlavne chodcami. Zamýšľali sme vybudovanie železničného priecestia primárne pre chodcov a cyklistov.

Siedmeho februára privítali tri mestskí úradníci na stretnutí na Mestskom úrade zástupcu Považského múzea v Žiline, poslankyňu za danú miestnu časť, konzultanta zo Železničnej spoločnosti a nášho člena OZ MULICA. Z porady vyplynulo, že Mesto Žilina zahrnie zamýšľané kríženie trate vo forme podchodu (nie priecestia, ktoré predstavuje väčšie nebezpečenstvo a ŽSR ich zriadenie obmedzujú) do požiadaviek na prestavbu celého železničného uzla v Žiline, ktorá sa pripravuje. Prestavba je vo fáze konzultácií zainteresovaných strán (mesto, VÚC, železnice, projektanti) pred zadaním výroby projektovej dokumentácie a kompletná prestavba celého uzla (osobná stanica, prednádražie, depá, atď.) má byť ukončená do roku 2018. Okrem iného figuruje medzi požiadavkami ambiciózneho projektu aj uloženie staničných koľají do podzemia v dĺžke cca 1 km.

Tento výsledok znamená, že riešenie križovania trate pre chodcov a cyklistov je zaznamenané, má širokú podporu všetkých zainteresovaných, mali by naň byť peniaze z európskych fondov v rámci rekonštrukcie stanice, avšak musíme naň trpezlivo čakať ešte niekoľko rokov. Žiaľ hľadanie dočasného riešenia v tejto situácii je neakceptovateľné z viacerých strán.

OZ MULICA sa bude snažiť celý proces sledovať a podľa potreby ďalej ovplyvňovať, resp. informovať verejnosť.

Riešenie prechodu cez železničnú trať v Budatíne
Tagy:        

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *