Týždeň mobility 16.- 22. september 2012 – program

Európsky týždeň mobility je celoeurópska snaha o presadzovanie mobility, ktorá nezaberá veľa verejného priestoru, neškodí ovzdušiu a je ohľaduplná k ostatným účastníkom premávky. V Žiline je Týždeň Mobility o presadení zmien v dopravných návykoch, ale aj k správaniu sa celkove k verejnému priestoru.

Podľa nás stav mestského priestoru úzko súvisí s dopravnými návykmi obyvateľov a naopak. Aktivity, ktoré Vám ponúkame na prežitie, videnie a degustáciu, sú nielen zábavné, akčné alebo poučné, ale rovnako približujú verejný priestor, ako priestor na akciu, hru, zábavu.

Je čas, aby sme ulice vnímali ako Naše ulice, pre všetkých.

Program

Hudba z odpadu – workshop pre deti od 6 do 11 rokov

sobota – nedeľa, 15. – 16. 9. 2012, od 14.00, Stanica Žilina-Záriečie

Dvojdňová tvorivá dielňa pre deti, realizovaná španielsko-slovenskou dvojicou Martina Bobríková a Oscar de Carmen (Made from Waste – Vyrobené z odpadu), nás prenesie dlhú cestu späť k dávnym vekom získavania energie z jedla. Workshop bude zameraný na zostrojenie jednoduchých prístrojov, ktoré berú energiu z ovocia a zeleniny a menia ju na zvuk, ktorý budeme neskôr skladať do rozličných zvukomalebných alebo aj uchu nelahodiacich melódií. Čo si priniesť a viac informácií.

 

Žilina vo filme, 18. september, 19:00, Stanica Žilina Záriečie

Štvrté pokračovanie prehliadky starých filmov zo Žiliny je prezentáciou filmových záberov z rôznych období histórie mesta. V Žiline od šesťdesiatych rokov fungovalo významné združenie amatérskych filmárov pri Dome odborov. Vrátime sa takto do dôb medzi rokmi šesťdesiatymi a osemdesiatymi a pozrieme sa na Žilinu očami amatérskych tvorcov. Zabudnuté zákutia, deje, staré neznáme, ale aj známe tváre nám osobne predstaví pán Slavomír Chmela a ďalší. Viac o projekcii

 

Eko Pecha Kucha Night – 20 obrázkov x 20 sekúnd, 21. september, 20:20, Stanica Žilina Záriečie

Dajte do ruky architektom alebo umelcom mikrofón a ich prednáška nebude mať koniec. Pecha Kucha však má limit 6 minút a 40 sekúnd a to udrží večer precízny, dynamický a vtipný. Jubilejné dvadsiate pokračovanie predstaví ďalšiu várku zaujímavých osobností a projektov, o ktorých je dobré vedieť.

Podrobný program nájdete na stránke www.pechakucha.sk.

 

Raut from Waste, 21. september, večer, Stanica Žilina-Záriečie

Nechajte sa uniesť vyberanými vôňami, omamnými chuťami a zabudnutými destináciami vizuálnych zákutí tvarov jedla. Umelecká skupina Made from Waste pripravujú pre všetkých návštevníkov Pecha Kucha Night špeciálne pohostenie, pozostávajúce zo zdrojov z, na prvý pohľad, neprijateľných, neprimeraných, alebo ponižujúcich. Celý týždeň budeme najlepšími zákazníkmi jedného obchodného reťazca v Žiline. Budeme spracovávať ich odpad –  a to úplne zadarmo.

 

Jazda po (ne)existujúcej Rajeckej cyklomagistrále – z Rajeckých Teplíc do Žiliny

sobota 22. septembra, 14:00, Rajecké Teplice, hotel Afrodita

Ako predvoj Veľkej jesennej cyklojazdy sa v ten istý deň ale o 14.00 uskutoční predmestská cyklojazda. Táto cyklojazda má ukázať obyvateľom mesta a priľahlých obcí Rajeckej doliny ako sa dá (resp. nedá) dostať do Žiliny mimo preťaženej hlavnej cesty I/64. Trasa je dlhá približne 16 km, rovinatá, bez veľkých prevýšení. Povrch je prevažne šotolinový, z časti spevnený a z časti hlinený. Na trase Vás budú sprevádzať dvaja sprievodcovia na bicykloch. Za nepriaznivého počasia (búrka, záplavy, hurikán) sa akcia konať nebude a bude možné na prepravu do Žiliny použiť osobný vlak č. 3513 s odchodom z Rajeckých Teplíc o 16:20 a príchodom do stanice Žilina-Záriečie o 16:42. Tešíme sa na Vás.

 

Veľká jesenná Cylojazda

sobota 22. september, 17:00, zraz na Hlinkovom námestí

Spoločná jazda otvoreným mestom, ktoré na pár hodín prispôsobí svoju rýchlosť tepu cyklistov. Pre cyklistov často nebezpečné mesto, otvoríme a budeme ho riadiť tempom, ľudskému zmýšľaniu prirodzenejšiemu a hlavne v súčasnej dobe nárastu automobilizmu aj rýchlejšiemu ako sedavému.

Zvezte zo sebou aj svoje deti. Budeme sa snažiť ukázať, že mesto je vlastne ihrisko (nie parkovisko) a je len na nás aké bezpečné si ho urobíme.

Už nepočítaná cylojazda sa uskutoční v rámci Európskeho týždňa mobility, ktorý sa tento rok zmeriava práve na dopravu školákov.