Festival alternatív k motorom venovaný bicyklom, chodcom a rôznym umelým a umeleckým reorganizáciám verejného priestoru, ktoré vidia mesto nielen ako parkovisko.

Dlhodobo

mestská hra, nedeľa – sobota, 18. – 24. 9. 2011
Po stopách Žilsoma
Volám sa Žilsom a prevediem Vás po meste, kde som žil a ktoré som si zamiloval.Tak ako mnohí z Vás, aj ja som sa v Žiline narodil, chodil do školy i poza školu, našiel som tu prvú lásku, ochutnal, čo je život . Už je to dávno. Poznám veľa Žilinčanov, no málokto pozná mňa. Poznám rôzne zákutia mesta, no málokto ich pozná tiež. Poznám mýty a legendy tohto mesta. Nájdite stopy Žilsoma v tomto meste. Počas tohtoročného Týždňa mobility.

Zaujímavá a nenáročná hra pre každého, deti i dospelých, jednotlivcov i skupiny, na 1,5 hodiny po centre mesta Žilina. Zadanie si môžete vyzdvihnúť na podujatiach v priebehu Týždňa mobility alebo stiahnuť z webovej stránky. Viac

výstava, citylighty v centre mesta, utorok – utorok, 13. – 27. 9. 2011
Illah van Oijen – Human Landscapes part 3. Žilina
Holandská fotografka má za sebou dva hlboké zárezy (knihy) do verejného priestoru Bratislavy a Košíc. V tejto chvíli nasleduje sociologická sonda fotoaparátu do verejného života Žilinčanov. Výstavným priestorom budú citylighty v centre mesta.

výstava, Stanica Žilina Záriečie, bar
Illah Van Oijen: Human Landscapes – Dzivosť v srdci
Výstava fotografií holandskej fotografky Illah van Oijen. Fotky skúmajúce podoby a atmosféru verejných priestorov Košíc aj divoké srdcia košických lokál patriotov. Vernisáž: piatok, 23. september, 19.00.

Nedeľa 18. 9. 2011

workshop, koncert, Stanica-Záriečie, nedeľa od 16.00
Bélaműhely (HU) – Conductor game
Hranie sa, improvizácia, experiment, interakcia – naučte sa ako si zostrojiť hudobný nástroj z predmetov, ktoré sú všade okolo nás a samozrejme z bicyklov. Workshop určený deťom aj dospelým pod vedením členov maďarskej skupiny Bélaműhely. Skupina, ktorej členovia sa bicyklujú na pomedzí hudby, performance, výtvarna a aktivizmu, si v Žiline odkrúti týždennú rezidenciu. Nástroje tvoria hlavne zo starých cyklosúčiastok, ale aj pojazdných bicyklov. Viac

cykloškola, zraz o 17:00 pri cyklodielni Recykel na Hollého 13, nedeľa
Cykloškola alebo praktická škola jazdy na bicykli v Žiline
Bojíte sa jazdiť s bicyklom v premávke spolu s automobilmi a radšej idete po chodníku? Tento rok sme pre vás preto pripravili praktickú školu cyklojazdy. Ukážeme vám ako prakticky jazdiť na bicykli po klasických cestách, ako prechádzať cez križovatky a načo nezabudnúť pri odbočovaní. A to všetko tak, aby ste dodržiavali predpisy a ukázali vodičom, že aj cyklisti patria do premávky.

Pondelok 19. 9. 2011

otvorenie cykloopravovne, Hollého ul. 13, pondelok v 16.00,
Cykloopravovňa Recykel
Tak trochu slávnostné otvorenie cykloservisu, predajne zvončekov a starých bicyklov na Hollého ulici č. 13. V tejto mierne lenivej opravovni si budete môcť opraviť bicykel sami – my poskytneme priestor, náradie a učiteľa, ktorý všetko vysvetlí; samotná oprava je už na Vás. Zároveň má slúžiť ako priestor pre stretávanie, informačné centrum, predajňa doplnkov a priestor, kde si môžete bicykel upraviť podľa svojho gusta, alebo najnovších trendov mestskej cyklistiky.

cykloškola, zraz o 17:00 pri cyklodielni Recykel na Hollého 13, pondelok
Cykloškola alebo praktická škola jazdy na bicykli v Žiline
Bojíte sa jazdiť s bicyklom v premávke spolu s automobilmi a radšej idete po chodníku? Ukážeme vám ako prakticky jazdiť na bicykli po klasických cestách, ako prechádzať cez križovatky a načo nezabudnúť pri odbočovaní.

Utorok 20. 9. 2011

stretnutie, Mestský úrad, utorok od 16:00
Žilinské cyklistické fórum
Ako to vyzerá s rozvojom cyklodopravy v Žiline? Má cenu budovať nové cyklotrasy v Žiline? Koľko to bude stáť? Čo to prinesie pre mesto a čo pre občanov? Prečo vadia cyklisti motoristom a prečo vadia cyklisti chodcom? Aký je Váš názor na tieto témy?! Príďte na stretnutie zástupcov mesta, kraja, projektantov, aktivistov, občanov a vyjadrite svoj názor. Pomôžte vybudovať kvalitnú cykloinfraštruktúru v Žiline.

cykloškola, zraz o 17:00 pri cyklodielni Recykel na Hollého 13, utorok
Cykloškola alebo praktická škola jazdy na bicykli v Žiline
Bojíte sa jazdiť s bicyklom v premávke spolu s automobilmi a radšej idete po chodníku? Ukážeme vám ako prakticky jazdiť na bicykli po klasických cestách, ako prechádzať cez križovatky a načo nezabudnúť pri odbočovaní.

projekcia, Stanica-Záriečie, utorok 19.00
Žilina vo filme
Ako vyzerala Žilina v nie tak dávnych dobách? Čo bolo v osemdesiatych rokoch v Priore na prvom poschodí? Kde a kto nacvičoval v Žiline spartakiádu? Ako vyzerali Vlčince v sedemdesiatych rokoch? Či už viete, alebo si nepamätáte, pozývame Vás rozpomínať sa a komentovať Žilinu, ako bola zachytená na filmových pásoch. V rámci večera sa zameriame na každodenný život v dobách komunizmu. Kde a ako sme nakupovali, pracovali a bývali, o čom rozhodovali? Nebude však chýbať ani Vtipnejší vyhráva z VŠD Žilina. Viac

Streda 21. 9. 2011

hudobná performance, Stanica-Záriečie, streda 20.00
Bélaműhely (HU) – Layed back
Ponorte sa do hlbokého sveta zvukov a objektov okolo nás. Inštrument a nástroje uložené v tvare kruhu, uprostred ktorého ležia diváci. Hudobníci obklopujú divákov ako vír hrou na bicykle, nástroje dennodennej potreby, ale aj predmety nájdené na mieste. Tri a pol dimenzionálny zážitok. Viac

Štvrtok 22. 9. 2011

Svetový deň bez áut do práce, školy, na výlet, MHD, bicyklom, peši

Svetový deň bez áut je už dvadsať rokov celosvetovo prepojený snahou ľudí, organizácií a firiem aspoň jeden deň odložiť svoje auto do garáže a celý deň sa prepravovať alternatívnymi zdrojmi. Nechajte aj Vy svoje auto doma, spojte sa s kolegami a choďte ráno v spoločnosti kamarátov autobusom, zoberte svoje deti do školy peši, využite bicykel. Možno zažijete veselú príhodu, možno sa nestane nič, ale určite pomôžete sebe, mestu a celému prostrediu. Ak plánujete zapojiť sa, ozvite sa – budeme radi a zverejníme Vás na www.mulica.sk.

štvrtok 17.00, zraz na Hlinkovom námestí
Cyklojazda
Oslava svetového dňa bez áut v štýlovom pelotóne, ktorý bude znieť a žiariť farbami. Veľká jesenná cyklojazda bude spojená s hudbou a módou.

štvrtok 19.00, Hlinkovo námestie
Bicycle Orchestra – ako sa dá použiť bicykel, aby počas jazdy, alebo aj pokoja vyludzoval zvuk? Alebo jednoducho povedané, koncert bicyklov.

Módna prehliadka SegraSegra – slávna skupina mladých dizajnérok z Prahy predstaví novú, ale aj staršiu kolekciu šiat, batohov, búnd a iných doplnkov určených pre cyklistov.

Piatok 23. 9. 2011

20 fotografií x 20 sekúnd, Stanica-Záriečie, piatok 20.20
Pecha Kucha Night Žilina – Volume 16
Dynamický prezentačný formát 20 obrázkov x 20 sekúnd opäť predstaví množstvo zaujímavých ľudí z rôznych, nielen umeleckých oblastí. Polovica prezentácii bude súvisieť s prebiehajúcim Týždňom mobility a tešiť sa tak môžete na aktivizmus, verejný priestor, cyklistiku a zaujímavé „zelené” projekty. Viac

Sobota 24. 9. 2011

sobota 09.00, mesto Žilina
Vyčistime si svoje mesto
Iniciatíva upriamuje pozornosť obyvateľov Žiliny na stav prostredia v našom meste. Myšlienka celej akcie je jednoduchá – ak si každý z nás vyčistí priestor pred vlastným domom, či vchodom, budeme mať čisté celé mesto. Pocit radosti, zadosťučinenia i zodpovednosti za stav prostredia, v ktorom žijeme, nám určite za to stojí.

Zapojte sa aj Vy a vyčistite si trávniky pri vašom dome a iné verejné priestory, okolo ktorých dennodenne prechádzate, kde sa hrajú Vaše deti, kde ste sa možno hrali Vy.

Akcia sa koná v rámci Týždňa mobility a iniciatívy „Moving planet”, organizujú ju občianske združenia Preles a Mulica v spolupráci s Mestom Žilina a Vami všetkými. Viac

 

Názor na “Týždeň mobility nedeľa – sobota, 18. – 24. 9. 2011

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *