Chodievate do práce peši, MHD alebo na bicykli a myslíte si, že z toho okrem dobrého pocitu nemáte nič? Zapojte sa do tretieho ročníka súťaže Zelená Žilina, ktorej hlavným cieľom je propagácia používania ekologických druhov dopravy.

Prečo by sme mali cestovať ekologicky?

Doprava sa podieľa na celkovom znečistení ovzdušia a produkcii skleníkových plynov približne 33 % , pričom podľa odhadom Svetovej zdravotníckej organizácie ročne zomrie v EÚ na následky znečistenia ovzdušia približne 20 ľudí. V súčasnosti už každé tretie dieťa trpí alergiou alebo zníženou imunitou, čo má za následok aj znečistenie ovzdušia. Bicykel je ideálnym spôsobom dopravy na krátke vzdialenosti, pričom až vyše 70% ciest v mestách je kratších ako 5 km. MHD je zase najefektívnejším druhom dopravy z pohľadu vynaložených nákladov a dopadu na životné prostredie. Pešia doprava je najstarším a najzdravším spôsobom dopravy, pričom má aj najnižšie náklady a požiadavky z hľadiska dopravnej infraštruktúry.

 

Ako?

Tak, že budete chodiť do práce mestskou hromadnou dopravou, pešo alebo na bicykli. Občianske združenie Mulica pre vás pripravila súťaž a kampaň Zelená Žilina, ktorá je zameraná na podporu a propagáciu ekologických druhov dopravy.

Aké sú podmienky súťaže?

Zúčastniť sa súťaže je možné v 2 kategóriách: buď ako jednotlivci alebo ako tímy zamestnancov (pozostávajúce z minimálne dvoch členov). Jednotlivci tak budú súťažiť s jednotlivcami a tímy zase medzi sebou.

Trvanie súťaže.

Súťaž bude prebiehať od 1.mája do 30.septembra. Môžete súťažiť aj kratšie, ale vždy to musí byť minimálne 1 mesiac.

Čo budem musieť urobiť?

V priebehu súťaže si budete každý pracovný deň zaznamenávať, akým druhom dopravy ste išli do a z práce. Za každú cestu “do” alebo “z” práce získavate 0,5 bodu. Za použitie automobilu získavate 0 bodov.

V prípade rovnosti bodov (ekocesty) za mesiac sa budú ekobody počítať ako súčin bodov z ciest za mesiac x vzdialenosť (práca – domov).

Všetci zúčastnení budú na koniec zaradený do zlosovania o zaujímavé ceny.

Napríklad:

 • Ak teda pôjdete “do” a “z” práce MHD, zapíšete si 1 bod za daný deň.
 • Ale ak by vás ráno do práce zobral kolega autom a naspäť pôjdete peši, zapíšete si za daný deň len 0,5 bodu.

Šablónu formulára, kde si budete zapisovať body, vám pošleme po registrácii. Súťažiť budete iba počas dní, kedy bude v práci, v prípade dovolenky sa vám samozrejme body rátať nebudú. Avšak nemusíte smútiť, do úvahy sa bude brať aj počet ekociest za deň, takže v prípade dovolenky vôbec nemusíte byť v nevýhode.

Aký bude výsledok?

Výsledky sa budú priebežne uverejňovať na www.mulica.sk. Jednotlivcov ako aj firmy s najväčším počtom bodov za používanie ekologickej dopravy odmeníme zaujímavými cenami.

Registrácia

Zaregistrovať sa môžete nasledovnými spôsobmi:

 • vyplnením registračného formulára pre jednotlivcov, alebo pre tímy . Následne vás budeme kontaktovať s ďalšími pokynmi.
 • emailom: info@mulica.sk
 • poštou: na OZ MULICA, Bláhova 449/21,01004 Žilina, heslo na obálke “Zelená Žilina”

Údaje potrebné k registrácii:

 • Meno a Priezvisko
 • Adresu bydliska alebo miesta odkiaľ najčastejšie chodievate do práce
 • adresu zamestnania
 • vzdialenosť bydliska od zamestnania v km
 • kontakt na vás: email, mobil
 • v prípade, že budete súťažiť ako tím, uveďte názov tímu

 

O čo budete súťažiť?

Odmenou za súťaž budú pre vás tieto zaujímavé ceny:

 

A ešte oveľa viac 🙂

Partneri súťaže:

 


Zobraziť Zelená Žilina 2012 na väčšej mape

 

Zapojte sa do súťaže Zelená Žilina 2012
Tagy:

3 názory na “Zapojte sa do súťaže Zelená Žilina 2012

 • 20. apríla 2012 o 13:20
  Permalink

  Nie je ohodnotene ak budem chodit peso a mam to 4km. To je viac ako cesta MHD

  Odpovedať
  • 20. apríla 2012 o 13:30
   Permalink

   Cieľom nie je ešte diferencovať jednotlivé druhy ekomobility medzi sebou, ale práve preferovat pred využívaním auta. Za zapojenie nič nedáte, možno aj vyhráte:-)

   Odpovedať
 • 2. júla 2012 o 13:57
  Permalink

  Veru tazko vytvoriť pre takuto “sutaz” spravodlive pravidla, ked prakticky kazdy clovek ma ine podmienky – je ine dochádzať predavacke kazdy den 2-3 km, ine robotnikovi s naradim, ine nejakemu manazerovi niekolko km cez kopce… kazdopadne prijemna aktivita, kvitujema a aj ked na pocet bodov urcite nevyhram, rad sa zapajam. Mozno vyhram v losovani, ale urcite vyhra moja fyzicka ;).

  Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *