-8- Bicykel – keď ho miluješ, nie je čo riešiť (Matej Kormoš)

Optimistický pohľad na bicyklovanie má aj informatik Matej Kormoš, deviaty respondent seriálu združenia Mulica Dvojkolesové rozhovory, ktorý rozhodne nepotvrdzuje mýtus, že informatici stále iba sedia za počítačom!

Aký máte vzťah k bicyklovaniu sa? Ako používate bicykel?

Milujem bicyklovanie. Jednak ako relax a potom mi aj značne uľahčuje život ako (prí)mestský ekologický dopravný prostriedok.

Chodievate do práce na bicykli? Ako často a prečo?

Je to rýchlejšie ako pešo. V MHD sa tlačiť nechcem a používanie auta sa snažím minimalizovať kvôli môjmu ekologickému presvedčeniu.

Ako sa cítite pri jazde spolu s autami na jednej ceste?

Závisí od šírky krajnice. Cestám sa snažím vyhýbať, no keď už po nich ísť musím, nevidím v tom problém. Stačí, keď všetci dodržujú dopravné predpisy.

Učili ste svoje deti bicyklovať sa? Ako to dopadlo?

Až raz budem mať deti, budem sa snažiť viesť ich k bicyklovaniu.

Keby ste mali čarovný prútik, čo by ste v meste zmenili?

Čo sa týka bicyklovania, myslím si, že situácia v Žiline a okolí je uspokojivá. Samozrejme vždy môže byť viac cyklotrás, viac stojanov pre bicykle (potešilo by, keby boli súčasťou strážených parkovísk), ľudia môžu byť k sebe ohľaduplnejší… ale ako som povedal, nemôžem sa na súčasnú situáciu sťažovať.

Čo odkážete tým, ktorí nad každodennou cestou do práce na bicykli uvažujú, no ešte nezačali?

Aspoň to vyskúšajte. Naplánujte si trasu, ktorá Vám bude vyhovovať. A keď to už vyskúšate, uvidíte, že sa to oplatí. Urobíte niečo pre seba a aj pre druhých.

Ďakujeme za rozhovor.