-9- Na bicykli je lahoda (Alena Vachová)

Medzi pravidelných používateľov bicykla v Žiline patria aj dámy. V desiatom diele seriálu združenia Mulica Dvojkolesové rozhovory odpovedá na otázky jedna z nich – projektová manažérka Alena Vachová.

Aký máte vzťah k bicyklovaniu sa? Ako používate bicykel?

Bicyklujem od malička, viedli ma k tomu rodičia a s prestávkou, keď boli deti malé – zrelé akurát na trojkolku, používam bicykel vždy, keď sa dá.

Chodievate do práce na bicykli? Ako často a prečo?

Do práce chodím na bicykli približne od polovice apríla do konca októbra, pokiaľ to počasie dovolí. Nie som však fanatik jazdiť na bicykli za kažú cenu. Nejazdím, keď je mokro a napadané lístie (hlavne na Hlbokej). A už vôbec nie, keď je sneh.

Ako sa cítite pri jazde spolu s autami na jednej ceste?

Pokiaľ sú vodiči ohľaduplní a tolerujú cyklistov na ceste, je to v pohode, ale keď ma predbieha auto tesne popri nohe a v protismere ide ďalšie, tak ma koľkokrát až zamrazí.

Učili ste svoje deti bicyklovať sa? Ako to dopadlo?

Deti bicyklujú približne od piatich rokov, syn pravidelne a dcéry iba občas.

Keby ste mali čarovný prútik, čo by ste v meste zmenili?

Pravú a ľavú ruku mesta. Obvykle nevedia, čo ktorá robí. Teraz je to vidno na Hlbokej. Chválili sa ako idú cyklistom v ústrety, keď nie cyklistickými chodníkmi, tak aspoň cyklistickými pásmi. Na Hlbokej takéto pásy vyznačili a následne pred blokom G na ich okraji osádzajú lavičky. Ak si tam sadnú mamičky s kočíkmi, kočíky budú rovno na cyklistickom páse.

Čo odkážete tým, ktorí nad každodennou cestou do práce na bicykli uvažujú, no ešte nezačali?

Aby to skúsili, raz treba začať a je to fajn. Zo začiatku je to namáhavé, ale potom je to lahoda.

Ďakujeme za rozhovor.