Cyklisti v Žiline sa môžu tešiť, keďže v meste, ako huby po daždi, začali na rôznych miestach, uliciach a námestiach vykúkať zo zeme nové stojany na bicykle. Je do vďaka dvom súbežne bežiacim aktivitám a finančným zdrojom. Na jednej strane je to aktivita OZ Mulica s grantom od KIA MOTORS a na strane druhej projekt Central MeetBike, ktorý realizuje samotné mesto Žilina a jeho snahou je podporovať rozvoj cyklistickej dopravy v meste. V prvom prípade sa inštalovalo 80 cyklostojanov, v druhom prípade 300 cyklostojanov. Pritom sa ešte v roku 2013 budú inštalovať kryté prístrešky na bicykle, čo počet cyklostojanov ešte navýši.

Stojany, ktorých osádzanie sa už začalo, budú postupne rozmiestnené predovšetkým na verejných priestranstvách, pri úradoch, obchodoch, kultúrnych stánkoch, športových a voľnočasových centrách, a to nie len v centre mesta, ale aj na sídliskách. Zároveň sa umiestnia aj v niektorých základných a stredných školách, ktoré o ne prejavili záujem. Ich celkový počet je približne 400 ks, čo znamená, že umožnia „zaparkovanie“ 800 bicyklov.

Ide o stojany v tvare obráteného U, ktoré umožňujú uzamknutie dvoch bicyklov naraz. Dôležitým faktom je, že takéto stojany sú veľmi praktické pre cyklistov, keďže je možné súčasne uzamknúť nie len obe kolesá bicykla, ale aj jeho rám a to všetko bez zbytočného krčenia sa pri zemi a nebezpečenstva ušpinenia sa. Od tejto investície si sľubujeme, že pritiahne viac cyklistov do mesta, keďže bude viac parkovacích miest pre bicykle.

Lokality pre osadenie stojanov mali možnosť vybrať aj samotní občania prostredníctvom dotazníka zverejneného na www.mulica.sk. OZ Mulica následne v spolupráci s mestom Žilina preverili jednotlivé lokality a spresnili umiestnenie ako aj počet stojanov.

Ak ste niekde našli nové stojany, napíšte nám, kde.

Žilina má nové cyklostojany!

2 názory na “Žilina má nové cyklostojany!

 • 10. decembra 2012 o 10:24
  Permalink

  jj. sledujem, že už rastú po meste :). pri plavarni sú trošku zbytočné, však tam boli celkom v pohode. Ale pri vubke na hornom vale sa zídu a hadam sa objavia aj pri farskej uličke/mirage…

  Odpovedať
 • 18. decembra 2012 o 17:49
  Permalink

  no nechcem byt nevdacny, ale pri tej plavarni to je vcul horsie ako predtym… tie stojany sú osadené v trávniku a teraz tam je slusne blato… chodnik tam je siroky az az, takze to celkom nechapem… dúfam že sa to vydlazdí alebo aspon podsype, lebo takto to je dost Danajský dar pre cyklistov.. :/
  v blate a moj tátoš sa tam akurat tak zasviní… verím že sa plánuje podklad do budúcnosti aspon

  Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *